Masz pytania?

Napisz. Odezwiemy się.

 

Głębokie problemy Piotra i Pawła mogą wydawać się zaskakujące, gdyż dotyczą sieci, która prezentuje ponadprzeciętny poziom pod względem wizualnym, asortymentowym oraz jakości obsługi klientów. Co więcej, firma stara się być liderem rynku w zakresie innowacyjności, o czym świadczy dobrze rozwinięta sprzedaż internetowa, oferta unikatowych włoskich serów i wędlin, zakupy oparte o samodzielne skanowanie towarów czy marka własna w kategoriach bio.

Nad sytuacją firmy Piotr i Paweł, jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich sieci handlowych zastanawia się w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl dr Andrzej Kondej, analityk strategiczny Kondej Marketing.

Menedżerowie Piotra i Pawła ogłosili, że chcą, by ich firma była trendsetterem na polskim rynku. Z innych ich wypowiedzi wynika, że trudna sytuacja firmy jest skutkiem czynników zewnętrznych, np. zmiany postawy firm ubezpieczeniowych czy żądania wcześniejszej spłaty należności przez dostawców. Z tonu tych wypowiedzi wywnioskować można, że firma nie popełniła poważniejszych błędów, a winę za trudne położenie należy przypisywać niesprzyjającym czynnikom zewnętrznym.

Postawa taka sygnalizuje, że kierownictwo tej sieci mocno oderwało się od rynkowej rzeczywistości. A te realia jednoznacznie wskazują, że odsetek gospodarstw domowych, które nie mają problemów finansowych i są w stanie oszczędzać nie przekracza 15 proc. To są potencjalni klienci takiej sieci jak Piotr i Paweł.

Okazuje się jednak, że znaczna część tych zamożnych konsumentów dokonuje zakupów spożywczych w takich sklepach jak Biedronka i Lidl. Realiów tych nie można poznać z perspektywy branżowych analiz, omawianych w zaciszu gabinetów. Trzeba wstać z wygodnego fotela i wyjść na ulicę, obserwować klientów i prowadzić z nimi rozmowy. Można byłoby się wtedy między innymi dowiedzieć, dlaczego konsumenci o godziwych zarobkach chodzą na zakupy do dyskontów.

Inną ważną kwestią byłoby określenie, dlaczego wraz ze wzrostem dochodów ludzie wydają chętniej na dobra trwałe na poziomie premium niż na żywność o podwyższonej jakości. Wskazane byłoby dogłębne zrozumienie powszechnego zjawiska tzw. smart shoppingu w polskim wydaniu, co sprawia, że zachowana nabywcze rodzimych konsumentów są odmienne niż klientów w innych krajach. Dobrze byłoby nawet sięgnąć do ekonomicznej teorii konsumenta, gdzie prawo Engla wyraźnie mówi o malejącym udziale wydatków na żywność przy rosnących budżetach gospodarstw domowych.

Po takich realnych badaniach i obserwacjach łatwiej byłoby zrozumieć, na czym polega „klątwa delikatesów”, która zmiotła z rynku Bomi, niedawno Almę, a teraz zabrała się za Piotra i Pawła. Kierownictwa firmy nie tłumaczy to, że jak ognia unikano określenia „delikatesy” w odniesieniu do sieci Piotr i Paweł.

W marketingu najważniejsze jest jednak postrzeganie klientów, a ci bez wątpienia traktują tę markę jako premium, zarówno pod względem wizualizacji, jakości oferowanych produktów i poziomu cenowego. Dogłębna znajomość zachowań konsumentów z pewnością pozwoliłaby uniknąć błędów, które firma popełniła, chociażby w odniesieniu do lokalizacji placówek. Wiele z nich nie osiągnęło progu rentowności, co jest bezpośrednim skutkiem braku właściwego rozpoznania obszaru oddziaływania tych sklepów.

Menedżerowie tej sieci z satysfakcją wypowiadają się na temat wdrażanych innowacji. Takie rozwiązania mają jednak uzasadnienie, jeżeli spotykają się z pozytywną reakcją znaczącej części nabywców. Trudno mówić o takiej akceptacji w odniesieniu do handlu internetowego w branży spożywczej, skoro jego udział nie przekracza w skali kraju nawet 0,2 proc. całego rynku FMCG. Samodzielne skanowanie towarów jest zabawą dla wąskiej grupy miłośników nowinek, a podobną liczebność wykazuje grupa miłośników drogich włoskich serów i wędlin. To nie są ścieżki prowadzące do sukcesu rynkowego.

Z pewnością, na polskim rynku jest miejsce na taką sieć jak Piotr i Paweł. Nie ulega jednak wątpliwości, że tę firmę czeka proces głębokich przeobrażeń strategicznych. Działania te muszą objąć różne sfery działalności handlowej. Jedną z nich jest polityka lokalizacyjna, nie tylko w zakresie likwidacji nierentownych placówek, ale i określenia docelowych lokalizacji. Zmiany te muszą być jednak głębiej przemyślane, niż uproszczona koncepcja zagęszczenia sieci w Warszawie.

Co przy tym ciekawe, z medialnych wypowiedzi kierownictwa sieci dowiadujemy się, że miejscem docelowym jest stolica Polski, a w innych wywiadach to samo kierownictwo skarży się na zjawisko kanibalizacji sklepów działających pod tym szyldem…w Warszawie. Rozwój sieci mającej ogólnopolskie aspiracje musi również objąć system logistyczny, gdyż trudno sobie wyobrazić sprawne zaopatrzenie sklepów z magazynu zlokalizowanego w okolicach Warszawy.

Przede wszystkim jednak sieć wymaga głębokich zmian jakościowych jej placówek handlowych. Dotyczy to zarówno układu asortymentowego, dodatkowych usług i atrakcji dla klientów, skutecznych akcji promocyjnych czy wizualizacji wewnętrznej i merchandisingu. We współczesnym handlu detalicznym działania muszą być intensywne i dynamiczne, gdyż skuteczne rozwiązania sprzed kilku miesięcy nie wytrzymują już próby czasu. Tylko przy tak zaawansowanym podejściu Piotr i Paweł będzie mógł skutecznie konkurować z sieciami dyskontów i supermarketów, które – jak dotąd – znacznie lepiej dostosowały się do specyficznych wymogów polskich konsumentów.

dr Andrzej Kondej, analityk strategiczny Kondej Marketing, rynekdetaliczny.pl

źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/sprowadzic-piotra-i-pawla-na-ziemie-komentarz-eksp,45611/1

 


 

Eksperci odkryli ostatnio, że kapitał ma jednak narodowość, to istotna informacja nie tylko dla samych firm, ale także w coraz większym stopniu dla konsumenta, który – przynajmniej deklaruje, że – chętniej wybiera polski produkt. Firma Kondej Marketing przygotowała Ranking TOP 10 najlepszych polskich sieci handlowych, czyli najlepszych firm handlowych działających na bazie polskiego kapitału. W pierwszej trójce znalazły się największe sieci supermarketów. Numerem jeden jest Dino Polska, na drugim miejscu uplasował się ubiegłoroczny lider, czyli sieć Piotr i Paweł, a na trzecim stopniu podium znalazł się Polomarket.

Podobnie jak w większości krajów, na polskim rynku trwa ekspansja zagranicznych sieci handlowych. Jak w tej trudnej walce z handlowymi gigantami radzą sobie krajowe sieci? - Po raz pierwszy w ramach Rankingu Sieci Detalicznych Kondej Marketing postanowiliśmy przeprowadzić oddzielną klasyfikację polskich grup handlowych. Przyjęliśmy dosyć restrykcyjne kryteria określenia „polskości”, biorąc pod uwagę dominujący kapitał krajowy, zarówno w odniesieniu do sklepów, jak i organizatorów poszczególnych sieci – mówi Andrzej Kondej, prezes Kondej Marketing.

Wiodące polskie sieci zaliczają się do formatów supermarketów i dużych sieci spożywczych (od 101 mkw. do 300 mkw. powierzchni sprzedażowej). Działają one w skali międzyregionalnej (kilku województw) lub regionalnej, ze sprzedażą realizowaną najczęściej z magazynu centralnego. 

Jak podkreśla - twórca rankingu - Andrzej Kondej, nie ma wątpliwości, że pod względem jakości działalności handlowej, dorównują one w pełni placówkom należącym do zagranicznych korporacji.  - Niektóre wiodące krajowe sieci wykazują nawet symptomy rozwoju. Większość z nich boryka się jednak z trudnościami, które akurat z „polskością” nie mają nic wspólnego. Problemem numer jeden jest ograniczona skala działania, z główną negatywną konsekwencją, jaką jest obniżona konkurencyjność cenowa. Problemem numer dwa są limitowane możliwości inwestycyjne, które powstrzymują rozwój rynkowy tych przedsiębiorstw – tłumaczy szef Kondej Marketing.

I dodaje: - Brak rozwoju to zastój, a zastój w handlu to… trzy warianty istnienia: 1. rynkowa wegetacja (do czasu wyczerpania możliwości pokrywania kosztów); 2. poszukiwanie zewnętrznego inwestora (najczęściej zagranicznego lub poprzez wejście na giełdę); 3. sprzedaż sieci w całości (najczęściej… zagranicznemu inwestorowi). Zasadniczo, pozytywny rozwój sieci i trzy powyższe warianty definiują sytuację rynkową zdecydowanej większości polskich grup kapitałowych działających na rynku. 

Przykłady sytuacji w jakich znajdują się krajowe sieci handlowe będą widoczne w opisach firm znajdujących się na poszczególnych tego ciekawego zestawienia.

więcej: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/narodowy-ranking-sieci-handlowych-top-10-najlepszy,45307/1

 


 

Supermarkety w Polsce powinny mieć mocną pozycję rynkową, gdyż łączą szeroki asortyment z dogodną dla klientów lokalizacją i optymalną wielkością powierzchni sprzedażowej. - Okazuje się jednak, że pomimo jakościowej przewagi, sklepy z 15 tysiącami pozycji asortymentowych przegrywają walkę z dyskontami dysponującymi dwoma tysiącami indeksów, a nawet ze sklepami convenience – mówi Andrzej Kondej, prezes Kondej Marketing. Supermarkety nie dają jednak za wygraną „Ranking Sieci Detalicznych” firmy Kondej Marketing pokazuje, które w tej walce radzą sobie najlepiej.

- Patrząc na sytuację sieci supermarketów, nie będzie zatem genialnym odkryciem stwierdzenie, że polskim nabywcom widocznie wystarcza wąska oferta produktowa dostępna w Biedronce, Lidlu czy Netto. Można też łatwo zauważyć, że znaczna część konsumentów uzupełnia zakupy z kategorii produktów świeżych w sklepach osiedlowych zlokalizowanych „o rzut beretem” od ich domostw – dodaje Andrzej Kondej.

Zdaniem eksperta większość sieci supermarketów działa na poziomie lokalnym lub regionalnym, czego bolesnym skutkiem jest skala działania nieporównanie mniejsza niż wiodących sieci dyskontowych. Mniejszy zasięg sprzedaży supermarketów negatywnie wpływa na poziom cen zaopatrzeniowych, a ograniczone możliwości finansowe uniemożliwiają wyrównaną konkurencję promocyjną. Nie jest zatem kwestią przypadku, że to właśnie te sieci stają się celami działań akwizycyjnych handlowych gigantów – uważa szef Kondej Marketing.

Mimo wszystko – jego zdaniem - supermarkety mają wystarczająco dużo atutów, by jako format utrzymać się na polskim rynku. Kryteriami sukcesu są jednak działania w trzech wyraźnie określonych kierunkach: 1. Dyskontyzacji, 2. Wyróżnienia, 3. Lokalności.

- Koncepcja dyskontyzacji supermarketów polega na przyswajaniu niektórych skutecznych rozwiązań, które dyskontom przyniosły rynkowy sukces. Chodzi głównie o ostre zarządzanie kosztami, produkty marek własnych czy optymalizację szerokości asortymentowej – wylicza Andrzej Kondej.

I dodaje: - Wyróżnienie oznacza zbudowanie przewag konkurencyjnych w dziedzinach, w których dyskonty są na przegranej pozycji. Chodzi zasadniczo o wybór produktów markowych, asortyment w kategoriach świeżych (głównie – w mięsie i wędlinach oraz warzywach i owocach) oraz ofertę gastronomiczną i usługową.

Jego zdaniem lokalność to umiejętne dostosowanie charakteru supermarketu do określonych lokalizacji. - Słynne „trade is local” oznacza funkcjonowanie mniejszych marketów typu proximity w mniejszych miejscowościach (lub na osiedlach), a większych placówek (nawet o profilu premium) w większych aglomeracjach.

 

więcej: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/top10-najlepszych-sieci-supermarketow-w-polsce-jes,45065/1


 

 

Kto wypadł najlepiej w Marketingowym Rankingu Sieci Detalicznych?

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w tej edycji Marketingowego Rankingu Sieci Detalicznych jest zmiana na pozycji lidera, którym została Biedronka nieznacznie wyprzedzając Auchan. Sieci Lidl i Kaufland utrzymały swoje pozycje w czołówce, mocny skok do góry odnotowały sieci supermarketów Dino i Intermarche, zaś najbardziej spektakularny spadek poznańska sieć Piotr i Paweł.

- Nasilająca się konkurencja na polskim rynku sprawia, iż coraz większa część właścicieli sieci orientuje się na rozwój jakościowy i zwiększenie efektywności działalności sprzedażowej. Przyniosło to efekt w postaci poprawy punktacji większości sieci notowanych w nowej edycji Marketingowego Rankingu Sieci Detalicznych - komentuje Andrzej Kondej, szef firmy Kondej Marketing, który wraz z analitykami serwisu rynekdetaliczny.pl stworzył zestawienie. Ranking obejmuje ocenę wydarzeń, osiągnięć  i zmian, jakie dokonały się u poszczególnych operatorów w okresie od sierpnia 2017 do stycznia 2018 roku. 

1. Biedronka (Jeronimo Martins Polska)
Biedronka odzyskała pozycję lidera dzięki dobrym wynikom sprzedażowym w 2017 roku, w tym wzrostowi sprzedaży LfL o 10%. Jednocześnie portugalska sieć realizuje szeroki program modernizacji placówek handlowych, przy coraz bardziej ograniczonym a przy tym zrównoważonym wzroście organicznym.

Operatorzy największej sieci w kraju zdają sobie doskonale sprawę z tego, że w najbliższych latach walka o „dusze” polskich klientów odbywać się będzie coraz bardziej w sferze jakościowej, zarówno w kontekście oferty produktowej, wygody dokonywania zakupów i wizualizacji sklepów. 

2. Auchan  Retail Polska

Auchan jest zdecydowanym liderem wśród hipermarketów, posiadając 30% udział na tym formacie. Firma tradycyjnie oferuje niskie ceny i szeroki asortyment, czyli to co w handlu jest najważniejsze. Coraz częściej pojawiają się jednak sygnały wskazujące, że te atuty mogą być niewystarczające do utrzymania lojalności klientów. Wynika to silnego trendu w kierunku wygody dokonywania zakupów, w tym skłonności do oszczędzania czasu na zakupy spożywcze, które już dawno przestały być ulubionym hobby Polaków.

Pomimo wzorowania się na zachodnim stylu życia, nasi rodacy wyraźnie preferują sklepy mniejsze, a przy tym położone „w pobliżu”. Auchan w Polsce czeka zatem opracowanie efektywnej strategii rozwoju i dokonanie dosyć głębokiej modernizacji swoich marketów.

3. Lidl  Polska

Sieć Lidl coraz bardziej zmniejsza dystans do wiodącej dwójki. W formacie dyskontów niemiecka firma zdobywa zauważalną przewagę nad Biedronką pod względem jakości działalności handlowej. Chodzi tu zarówno o jakość produktów, atrakcyjne akcje promocyjne, postęp w zakresie kategorii świeżych produktów czy sprawnie organizowane akcje in-out.

więcej: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/biedronka-wyprzedza-auchan-w-rankingu-sieci-handlo,44830

 


 

 

Ekspert: Tesco przegrywa walkę konkurencyjną z Lidlem i Biedronką.

30.12.2017

 

Tesco przeżywa poważne problemy w Europie, w tym również w Polsce. Likwidowane są nierentowne sklepy, a firma szuka nowej atrakcyjnej formuły działania. Problemem firmy jest to, że oferuje niższą wartość dodaną potencjalnym klientom – ocenia Andrzej Kondej, białostocki ekspert ds. marketingu, prowadzący branżowy portal RynekDetaliczny.pl, w rozmowie z serwisem ddb24.pl.

 

- Problem polega na tym, że Tesco przegrywa walkę konkurencyjną z Lidlem i Biedronką, oferując niższą wartość dodaną potencjalnym klientom: mało atrakcyjną wizualizację, mniej wyróżniających się produktów, niższy poziom obsługi klientów, a niekiedy problemy z estetyką i higieną sklepów - mówi Andrzej Kondej. - Krótko mówiąc, Tesco nie oferuje klientom atrakcyjnej oferty, sklepy nie wyróżniają się pod względem wizualnym, ceny nie są wyraźnie konkurencyjne – dodaje.

 

Tesco w połowie września zamknęło sklep na osiedlu Białostoczek, mieszczący się przy ulicy o tej samej nazwie. Lokal do tej pory stoi pusty.

Zdaniem Andrzeja Kondeja kandydatami do przejęcia lokalizacji na osiedlu Białostoczek są: Lidl, Biedronka i Stokrotka. Najbardziej problematyczna jest Stokrotka, gdyż firma Emperia pozyskuje nowego inwestora strategicznego, a zatem poważniejsze inwestycje mogą być obecnie przyhamowane.

źródło: http://www.dlahandlu.pl/detal/wiadomosci/ekspert-tesco-przegrywa-walke-konkurencyjna-z-lidlem-i-biedronka,66956.html

 


 

portalspożywczy.pl

30.12.2017

Ekspert: Oferta Tesco jest dla klienta mniej atrakcyjna niż Lidla i Biedronki

- Tesco przegrywa walkę konkurencyjną z Lidlem i Biedronką, oferując niższą wartość dodaną potencjalnym klientom: mało atrakcyjną wizualizację, mniej wyróżniających się produktów, niższy poziom obsługi klientów, a niekiedy problemy z estetyką i higieną sklepów - mówi Andrzej Kondej, białostocki ekspert ds. marketingu, prowadzący branżowy portal RynekDetaliczny.pl, w rozmowie z serwisem ddb24.pl.

Andrzej Kondej uważa, że Tesco nie oferuje klientom atrakcyjnej oferty, sklepy nie wyróżniają się pod względem wizualnym, a ceny nie są wyraźnie konkurencyjne.

Tesco w połowie września zamknęło sklep na osiedlu Białostoczek, mieszczący się przy ulicy o tej samej nazwie. Lokal do tej pory stoi pusty.

Zdaniem Andrzeja Kondeja kandydatami do przejęcia lokalizacji na osiedlu Białostoczek są: Lidl, Biedronka i Stokrotka.

źródło: http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/ekspert-oferta-tesco-jest-dla-klienta-mniej-atrakcyjna-niz-lidla-i-biedronki,153356.html

 


 

Dzień Dobry Białystok.pl

28.12.2017

Czy w Białymstoku jest jeszcze miejsce na nowe galerie handlowe?

 

Galeria Jurowiecka, Zielone Wzgórze, Atrium Biała, Alfa, Centrum Handlowe Auchan z dwiema lokalizacjami, Outlet Center Białystok, Outlet Białystok - wydaje się, że rynek jest już przesycony dużymi centrami i galeriami handlowymi. Do tego w 2018 r. pełną parą mają zacząć działać dwie niewielkie galerie, czy jak kto woli park handlowy na terenie dworca PKS. Czy w stolicy województwa podlaskiego miałby szansę zaistnieć i utrzymać się kolejny taki punkt, gdyby pojawił się nowy inwestor, zainteresowany postawieniem jeszcze jednego dużego centrum handlowego?

- Uważam, że pod względem liczby galerii handlowych Białystok jest bliski poziomu nasycenia - stwierdza w rozmowie z naszą redakcją Andrzej Kondej, znany białostocki ekspert ds. marketingu i właściciel portalu branżowego RynekDetaliczny.pl. - Na obecnym poziomie rynku, biorąc głównie pod uwagę liczbę klientów i ich siłę nabywczą, istniejące galerie są w stanie funkcjonować, natomiast każda nowa galeria będzie odbierała nabywców obecnym placówkom.

 

Kondej tłumaczy swoją tezę ograniczonym przyrostem siły nabywczej, wynoszącym obecnie ok. 4 proc. rocznie. Powoduje to, że o tyle mniej więcej wzrasta potencjał zakupowy rynku, a każda nowa galeria zwiększa podaż. W efekcie - zdaniem naszego rozmówcy - zasadniczo będzie rozwijała się walka konkurencyjna o tych samych klientów.

- Powinniśmy uwzględnić również fakt, iż operator galerii zarabia na czynszach za wynajmowane lokale, a operatorzy sklepów utrzymują się ze sprzedaży. A zatem dopóki będą firmy chętne na wynajmowanie lokali, operator galerii uzyskuje przychody. We wszystkich galeriach występuje rotacja najemców, jedne firmy wychodzą, inne wchodzą. Problem zaczyna się wtedy, gdy pojawiają się nie użytkowane powierzchnie. Na podstawie pustostanów ukrytych za kolorowymi banerami na witrynach łatwo można określić, które galerie zaczynają borykać się z problemami - wyjaśnia Andrzej Kondej.

 

Według eksperta portalu RynekDetaliczny.pl ewentualne pojawienie się kolejnej galerii w Białymstoku może mieć najbardziej bolesne konsekwencje dla Galerii Jurowiecka - z powodu nadal niskiego poziomu lojalności klientów (mało jest tam nowych marek) - i Outletu Białystok (dawna Galeria Podlaska) - co wynika z niedogodnej lokalizacji i zbyt małej liczby atrakcyjnych marek.

- Dodatkową barierą sprzedażową dla białostockich galerii handlowych będzie ograniczenie handlu w niedziele od marca przyszłego roku - mówi Andrzej Kondej.

 

I dodaje, że z pewnością zmniejszy to sprzedaż, gdyż właśnie podczas weekendów turyści handlowi - głównie z Białorusi, Ukrainy i Litwy - licznie przyjeżdżają na zakupy do Białegostoku.

źródło: https://ddb24.pl/mobile/actions/news/359776

 


 

Dzień Dobry Białystok.pl

26.11.2017

To jeszcze święta Bożego Narodzenia, czy już Holiday Season? Handlowcy grają na naszych emocjach.

Ledwo minął 1 listopada, a w witrynach białostockich sklepów pojawiły się mikołaje, choinki, bombki, kolorowe lampki, na półkach produkty w świątecznych opakowaniach, a w telewizji ruszyły reklamy idealnych prezentów i słodkości, bez których z pewnością się nie obejdziemy. Na każdym kroku bombardowani jesteśmy do bólu hasłami: promocja, wielka obniżka cen, duże rabaty czy dodatek do zestawu gratis. Jak co roku pojawia się też pytanie, gdzie i czy w ogóle w kalendarzu jest jakaś granica tej świątecznej euforii i nagonki handlowej. Spytaliśmy Andrzeja Kondeja, białostockiego eksperta od marketingu, jak nie wpaść mechanicznie w świąteczny szał zakupów i nabrać się na triki sprzedawców.

Idą święta. Nawet, gdyby ukryć bieżącą datę w telefonie czy komputerze, wystarczy wyjść na zakupy do najbliższej galerii handlowej albo supermarketu. Tam już zostaniemy dopadnięci. Kuszące zapachy, przyjemne dla ucha melodie, kolorowe, gotowe zestawy prezentowe z wyraźnym napisem "Promocja!"... Pewnie mało kto jest w stanie powstrzymać się od wielu wcale niepotrzebnych wydatków albo w ogóle chciałby uniknąć tej atmosfery. Dlatego kupujemy, kupujemy, kupujemy. A handlowcy zacierają ręce, bo o to im chodzi. Tyle, że dobro konsumenta schodzi tutaj na dalszy plan.- Dla handlowców okres świąteczno-noworoczny jest czasem żniw sprzedażowych. Żniwa w handlu są najlepsze wtedy, gdy gdy klienci są w radosnym nastroju, który skłania do kupowania i wydawania. A nastrój wytwarza się poprzez gadżety wizualne, takie jak choinki, mikołaje, rękawice, gwiazdki oraz bodźce dźwiękowe: angielskie i polskie piosenki o śniegu i saniach, kolędy. Im wcześniej ten nastrój się wywoła, tym sezon sprzedażowy trwa dłużej - mówi Andrzej Kondej, właściciel zaprzyjaźnionego z redakcją Dzień Dobry Białystok portalu rynekdetaliczny.pl. - Na Zachodzie choinki w sklepach pojawiają się już w październiku, a w Polsce barierą jest Wszystkich Świętych 1 listopada. Po prostu, Polakom jeszcze trudno byłoby uwierzyć w Boże Narodzenie przed tym dniem. Nie trzeba być fachowcem od marketingu, żeby wiedzieć, że ta handlowa mistyfikacja nie ma nic wspólnego ze świętami Bożego Narodzenia. Ba, "poprawność" w tamtych państwach "skasowała" już święta Bożego Narodzenia i zamieniła je na "Holiday Season".

Jak tłumaczy Andrzej Kondej, święta niosą za sobą wiele sztuczek promocyjnych stosowanych przez handlowców. Jedną z nich jest tworzenie świątecznych zestawów, czyli gotowych, ładnie opakowanych prezentów.- Możemy być pewni, że przynajmniej jeden produkt z tego zestawu został wyciągnięty z głębi magazynu i odkurzony, bo nie było chętnych na ich zakup. W zestawie świetnie się sprzedadzą - uważa ekspert z portalu rynekdetaliczny.pl. - Radzę zwracać szczególną uwagę na ceny nabywanych produktów.

Nasz rozmówca przestrzega, że w czasie intensywnej sprzedaży i radosnego nastroju klientów ceny na półce mogą różnić się od cen na paragonie, czyli tych, które realnie zapłacimy. Proponuje zatem, by korzystać z dostępnych czytników cen, a przede wszystkim sprawdzać paragon przed odejściem od kasy.

Kolejną stosowaną sztuczką mającą zachęcić klientów do zakupów, jest marketing sensoryczny, czyli łączne oddziaływanie na nasze zmysły: słuch - czyli świąteczna nastrojowa muzyka, węch - zapach kawy lub kuszących perfum, dotyk - towar w zasięgu ręki, na dotknięcie, wzrok - kolorowe dekoracje i oświetlenie wydobywające się z produktów. Trudno się przed tym obronić, ale warto zadać sobie pytanie, czy to produkt jest atrakcyjny, czy jest po prostu ładnie opakowany i wygląda wyjątkowo okazale.- Wszędzie też zetkniemy się z wyprzedażami. Zawsze ważna jest jednak cena, którą realnie zapłacimy, a nie sugestia, że coś zaoszczędzamy. Poza tym, wiele towarów po Nowym Roku może być tańszych bez promocji niż przed świętami w "promocji" - podkreśla Andrzej Kondej.

I dodaje, że najlepszą metodą obrony przed sztuczkami jest jednak uświadomienie sobie, że ten handlowy, świąteczny teatr ma na celu osiągnięcie celów sprzedażowych, a nie humanitarną troskę o dobro klientów. Nie ma lepszej obrony przed manipulacją niż świadomość, że jesteśmy manipulowani. Prostym, ale skutecznym rozwiązaniem jest też plan zakupów, na kartce, w głowie czy w smartfonie. Ważne jest, żebyśmy wiedzieli, przynajmniej więcej niż mniej, co chcemy kupić, bo wtedy będziemy mniej podatni na handlowe sztuczki. Z drugiej jednak strony - sztuczki sztuczkami, ale przedświąteczne zakupy też mogą sprawiać radość. Zatem pozwólmy sobie na kontrolowaną "odrobinę zapomnienia".

źródło: https://ddb24.pl/artykul/to-jeszcze-swieta-bozego/313093


 

Nasz Kolporter

Listopad 2017 (240)

 


 

Nasz Kolporter

Październik 2017 (239)

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Pogotowie

marketingowe

Sklep jest w trybie podglądu
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe