Masz pytania?

Napisz. Odezwiemy się.

Początek nowego roku niesie nowe wyzwania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Opracowaliśmy szereg porad i wskazówek dla handlowców reprezentujących różne formaty handlowe. Na początek prezentujemy propozycje dla sieci sklepów małoformatowych.

SIECI SKLEPÓW MAŁOFORMATOWYCH

Polska jest unikatowym krajem w skali europejskiej, gdzie konsumenci wykazują silną skłonność do dokonywania zakupów w małych i średnich sklepach spożywczych. Fakt ten jest jednak niewystarczający, by utrzymać pozycję na rynku i odpowiednią wielkość obrotów. Szansę powodzenia mają jednak te placówki, które są w stanie wyróżnić się spośród wielu innych znajdujących się w okolicy. Przewagi konkurencyjne można jednak budować przede wszystkim w dziedzinach, które są słabszą stroną sieciowych dyskontów i supermarketów.

Do dziedzin tych można przede wszystkim zaliczyć: jakość ich obsługi, asortyment produktów świeżych, zakres usług dodatkowych i udogodnienia dla klientów.

Jakość obsługi klientów

Zdecydowana większość klientów oczekuje bardziej personalnego traktowania niż w sklepach wielkoformatowych. Absolutnym minimum jest nawiązanie kontaktu wzrokowego członków personelu z klientami, co – wbrew oczywistości takiej postawy – zdarza się stosunkowo rzadko w praktyce sklepowej.

  • Wskazane jest powitanie wchodzących klientów przez pierwszą osobę z personelu, która znajduje się strefie wejściowej sklepu. Zalecenie to różni się zasadniczo od zwykłych relacji towarzyskich, gdy zazwyczaj inicjatywa powitania należy do osoby wchodzącej. W sklepie spożywczym – niezależnie od zachowania klientów – o przywitanie się z klientami powinni zadbać sprzedawcy. W tym względzie działa zasada pozytywnego pierwszego wrażenia, które ma silny wpływ na dalsze zachowanie klientów w sklepie, ich decyzje nabywcze oraz skłonność do stałego i częstego odwiedzania naszego sklepu. Jest to zasada odwrotna od standardów w sklepach wielkoformatowych, gdzie „dzień dobry” mówią zazwyczaj kasjerzy, co dzieje się pod koniec wizyty klienta w sklepie. Jest to zjawisko paradoksalne, gdyż w normalnych okolicznościach nie zdarza się przecież, by witać osobę, która zbiera się wyjścia. Jest to zatem element obsługi klientów, w którym praktycznie w formie bezkosztowej można uzyskać przewagę konkurencyjną.
  • Drugą strefą, gdzie wskazane jest przywitanie klientów jest stoisko tradycyjne, zazwyczaj z wędlinami i mięsem. W tej strefie sprzedawcy mają istotny wpływ na wielkość koszyka zakupowego, pod warunkiem, że prezentują aktywną i kreatywną postawę w relacji z klientem. Absolutnie wskazaną podstawą jest stosowanie zwrotów rozszerzających zamiast ograniczających. Przykładowo: inna jest wymowa zwrotu: „Czy to wszystko?” niż zwrotu „Co podać coś jeszcze?”. Bardziej zaawansowaną forma obsługi jest sugestia zakupu dodatkowych produktów, w szczególności takich, które są komplementarne wobec produktów wybranych przez klientów. Niezbędne jest przy tym stosowanie zasady tzw. cross-merchandisingu, co – mówiąc prościej – polega na ekspozycji w bliskiej odległości (w zasięgu oddziaływania sprzedawcy) produktów uzupełniających wobec głównego asortymentu. Dla przykładu – przy stoisku mięsno-wędliniarskim do takich grup asortymentowych można zaliczyć: przykłady w torebkach, olej do smażenia, sosy, musztardę, ketchup, majonez, itp. produkty te mogą być tu ograniczonym zakresie, w formie ekspozycji powtórzonej (zdublowanej) w stosunku to podstawowego miejsca ekspozycji tych artykułów.
  • Trzecią strefą, gdzie – pomimo pozornego braku logiki – wskazane jest przywitanie klientów jest strefa kasowa. Wskazanie nawiązania kontaktu przez kasjera wynika z faktu bezpośredniej relacji werbalnej z klientem. Jeszcze bardziej zalecane jest pożegnanie klientów odchodzących od kasy. Forma stosowanych zwrotów może być różna, od tradycyjnego „do widzenia” do życzenia „miłego dnia” czy „miłego wieczoru”, „do zobaczenia”. itp. Ważne jest przy tym, by równo traktować wszystkich klientów, bez faworyzowania klientów znanych osobiście. Pozytywne relacje z konsumentami przynoszą efekt nie tylko w formie podniesienia poziomu zadowolenia, ale również mogą mieć wpływ na zakup (za umiejętną namową) na zakup produktów z oferty impulsowej, które znajdują się w strefie przy kasowej. Jest to również doskonałe miejsce na sprzedaż małogabarytowych produktów spożywczych, chemii gospodarczej czy kosmetyków.
  • W pozostałych strefach sklepowych przywitanie klientów jest zbędne, z wyjątkiem osób, które znane są osobiście lub dobrze znane są z widzenia. Wskazane jest jednak oderwanie na chwilę uwagi od wykonywanych czynności (np. układanie towaru) i nawiązanie kontaktu wzrokowego z klientem.

Oczywistym wymogiem w każdej sytuacji jest życzliwe traktowanie klientów, by czuli się oni mile widziani w naszej placówce handlowej. Podniesienie jakość obsługi klientów w trzech wymienionych strefach może przynieść wzrost przychodów wynoszący 5%-15%. Warto zatem zadbać o opracowanie standardów obsługi i konsekwentne wdrożenie ich do praktyki handlowej sklepu.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Pogotowie

marketingowe

Sklep jest w trybie podglądu
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe