Masz pytania?

Napisz. Odezwiemy się.

Porady dla producentów private label

Marki własne sieci handlowych rozwijają się szybciej niż rynek jako całość. Z drugiej strony rozszerza się koncentracja rynku, co oznacza, że duzi producenci mają coraz większe udziały w rynku. Oba te zjawiska łącznie powodują, iż coraz trudniej jest konkurować na rynku średnim producentom, których marki nie są powszechnie znane a produkty nie są dostępne w całej Polsce. W tej sytuacji kuszącą propozycją jest usługowe wytwarzanie produktów na zlecenie dużych i mniejszych sieci detalicznych. Dla producentów spada to niemal jak manna z nieba. Odpadają wydatki na promocję, nie trzeba szarpać się z hurtowniami i detalem, faktury opłacane są zazwyczaj regularnie i na czas. Może produkcyjne są wykorzystane i ludzie maja zajęcie i można wypłacić im wynagrodzenia. Ceny zbytu są wprawdzie mało atrakcyjne, a tłumaczy się to rekompensatą w formie dużej skali produkcji. Większość producentów łączy wytwarzanie usługowe z produkcją wyrobów z markami firmowymi, przy czym proporcje wyraźnie zmieniają się na rzecz tych pierwszych. Są jednak już producenci, którzy niemal całkowicie przestawili się na wytwarzanie produktów private label.

W tym „zalewie” korzyści rzadko kto myśli w perspektywie szerszej i nieco dłuższej. Niestety, działa tu powszechnie występująca w życiu zasada „coś za coś”. W tym systemie funkcjonowania coraz mniejszą rolę odgrywają produkty w markami firmowymi, a ich marketingowe wsparcie staje się coraz trudniejsze. Na konkurencyjnym rynku ich utrzymanie na dotychczasowym poziomie ( nie mówiąc o wzroście) staje się coraz bardziej problematyczne. Firma coraz bardziej uzależnia się od detalicznych zleceniodawców, co powoduje, że z czasem powrót do marek firmowych będzie bardzo trudne, jeżeli – nie niemożliwe. Trudno też spodziewać się poprawy relacji cenowych, a bardziej prawdopodobny jest rosnący nacisk sieci detalicznych na obniżanie cen. Warto również wziąć pod uwagę istotę wyrobów pod marka własną. Detaliści są właścicielami logo na produktach, mogą zatem zlecać wytwarzanie tych produktów innym partnerom, zlokalizowanym nieraz w innych krajach. Ważne, aby zagwarantowane były standardy jakościowe i aby „cena się zgadzała”.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że sytuacja średnich wytwórców private label będzie z czasem coraz trudniejsza. Dotyczy to w szczególności producentów, którzy w swoim portfelu zamówień mają sieci handlowe stanowiące znaczącą część łącznej produkcji. Można się spodziewać, że ci detaliści będą stopniowo zwiększać presję na ceny, a stosowane metody negocjacyjne będą dalekie od partnerskich. Zbyt wiele znam tego typu smutnych przykładów, by móc potraktować to jako nierealne zagrożenie.

Porady dla producentów:

  • zachowajmy własne produkty, a nawet wprowadzajmy na rynek nowości produktowe.
  • Stwórzmy solidne marki regionalne, który mogą być sprzedawane w sklepach małoformatowych, a nawet w miejscowych sklepach wielkopowierzchniowych
  • Wykorzystajmy skłonność polskich konsumentów na nabywania produktów regionalnych i wykorzystajmy rosnące zjawisko patriotyzmu lokalnego
  • Przestudiujmy model BCG (Boston Consulting Group), mówiący o kombinacji produktów będących „dojnymi krowami” z gwiazdami przyszłości.
  • Wykorzystajmy nisze rynkowe, które są zaniedbane lub niezagospodarowane przez liderów rynku, którzy są zazwyczaj zainteresowani dużą skalą produkcji i sprzedaży.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Pogotowie

marketingowe

Sklep jest w trybie podglądu
Copyright © 2016 www.nazwa.pl Sklepicom - sklepy internetowe